پشتیبانی سایت و ضرورت داشتن آن

یکی از موضوعات مهمی که در بحث‌های پیرامون طراحی سایت وجود دارد، پشتیبانی سایت و ضرورت داشتن آن می‌باشد. این سوالات برای خیلی از صاحبان سایت‌های اینترنتی پیش آمده است که پشتیبانی سایت دقیقا چیست و چه کمکی به سایت من می‌کند؟ آیا داشتن پشتیبانی سایت برای سایت من ضروریه؟ برای جواب به این سوال‌ها در ادامه با گروه توسعه فناوری وب ایران همراه باشید.

پشتیبانی سایت چیست؟

هر سایتی بعد از طراحی برای ماندگاری و پیشرفت، در وهله اول نیاز به حفظ و نگهداری دارد و در وهله دوم نیاز به ارتقا. به زبان ساده هر فعالیتی برای نگهداری و ارتقای سایت را پشتیبانی سایت می‌گویند. فعالیت‌هایی که در این زمینه‌ها باید انجام گیرد بسیار گسترده می‌باشد و نیاز به تخصص‌های گوناگونی دارد که بعد از توضیح ضرورت پشتیبانی سایت به آن‌ها می‌پردازیم.

ضرورت پشتیبانی سایت چیست؟

برای روشن ضرورت حفظ و ارتقای سایت یک مثال می‌زنیم. فرض کنید شما یک اتومبیل جدید خریده‌اید و طبق خواسته‌های شما آن را سفارشی‌سازی نیز کرده‌اند. خب اگر فقط می‌خواهید این اتومبیل را در فضای شیشه‌ای نگه دارید و فقط از دیدن آن در ویترین لذت ببرید لازم نیست کار خاصی برای حفظ و نگهداری آن انجام دهید ولی اگر قصد استفاده از آن را دارید، باید کارهایی را برای حفظ و نگهداری از آن انجام دهید. برای جلوگیری از خرابی آن باید سرویس‌های دوره‌ای انجام دهید یا اگر دچار نقصی شد آن نقص را برطرف کنید. هر چقدر هم که راننده خوبی باشید، خطر تصادف و حوادث غیر مترقبه اتومبیل شما را تهدید می‌کنند پس نیاز به بیمه دارید. در مرور زمان هم سیستم‌های اتومبیل شما قدیمی می‌شود و نیاز به آپدیت شدن دارند و … . سایت هم مانند اتومبیل برای نگهداری و ارتقا نیاز به رسیدگی دارد، رسیدگی‌های مانند بک‌آپ‌گیری، رفع خطاهای رایج گرافیکی، حفظ امنیت، بروزرسانی افزونه‌ها، قالب، کدها و یا کتابخانه‌های سایت و … .

در دنیای پر رقابت اینترنتی امروز اگر بخواهید از سایرین عقب نیافتید باید مدام در حال ارتقای سایت خود باشید، مطالب جدید اضافه کنید، عکس‌های بهتر و بروزتری استفاده نمایید، از تکنیک‌های گرافیکی جدید استفاده کنید، محصول جدید معرفی کنید، قسمت‌های متنوع و با توجه به نیازهای روز کاربرانتان را به سایت ضمیمه کنید، حفره‌های امنیتی خود را پوشش دهید و … . با توجه به مطالب بالا توضیح بعضی نکات در زمینه پشتیبانی سایت مانند: انواع پشتیبانی سایت، متخصصین این کار، هزینه‌های آن و … خالی از لطف نیست.

انواع پشتیبانی سایت

برای نگهداری و ارتقای سایت‌ها وظایف گوناگون و دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این دسته‌بندی‌ها به شرح زیر می‌باشد:

  1. پشتیبانی هاست و دامنه: رفع مشکلات میزبانی، رفع ساسپندی و …
  2. پشتیبانی فنی: این دسته می‌تواند شامل کلیه خدمات فنی مانند: کدنویسی، بروزرسانی، رفع نقص‌های ظاهری، رفع ایرادات برنامه نویسی و …
  3. پشتیبانی محتوایی: ایجاد محتوای جدید و بروزرسانی محتوای قبلی اعم از مقاله، عکس، ویدئو و …
  4. پشتیبانی سئو: مشاوره یا اعمالی که برای بهبود وضعیت سایت در موتورهای جستجو انجام می‌گیرد

متخصصین پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت و ضرورت داشتن آن

پشتیبانی از یک سایت بستگی به خیلی عوامل دارد. در بعضی از مواقع صاحبان سایت‌های کوچک خودشان اکثر کارهای لازم برای حفظ و نگهداری سایتشان را انجام می‌دهند ولی این کار برای سایت‌های بزرگ خیلی سخت‌تر می‌باشد. زمینه‌های مختلف پشتیبانی سایت نیاز به تخصص‌های گوناگون دارد که معمولا تمامی این تخصص‌ها در یک فرد جمع نمی‌شود به همین علت معمولا کار پشتیبانی سایت را به گروهی از متخصصین می‌سپارند. پشتیبانی سایت را می‌توانیم به بیمه تشبیه کنیم. وقتی شما پشتیبانی سایت خود را به گروهی از متخصصین واگذار می‌کنید در واقع دارید به نوعی سایت خود را بیمه می‌کنید.

دقت داشته باشید که پشتیبانی سایت معمولا در پکیج‌های مختلفی عرضه می‌گردد که با توجه به نیازها و بودجه صاحبان سایت و نوع و امکانات سایت ایشان، تفاوت‌هایی بسیاری باهم دارند. در واقع نمی‌توانید انتظار داشته باشید با خرید یک پکیج ساده پشتیبانی، همه کارهای سایت شما را گروه پشتیبان انجام دهد. از طرفی قیمت‌هایی که در سایت‌های مختلف برای این پکیج‌ها ذکر می‌شود معمولا قیمت کف آن پکیج می‌باشد به همین علت موارد شامل پشتیبانی و قیمت آن معمولا توافقی می‌باشد.

در این نوشته سعی شد پشتیبانی سایت و ضرورت داشتن آن را برای شما عزیزان توضیح بدهیم، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و با نظرات و انتقادات خود ما را در جهت ارتقای کار و خدماتمان یاری بفرمایید. همچنین گروه توسعه فناوری وب ایران با داشتن کارشناسانی با تخصص‌های گوناگون در زمینه‌های پشتیبانی سایت می‌تواند حافظ سایت شما باشد.

گروه توسعه فناوری وب ایران موفقیت روزافزون شما را آرزومند است.

(مقالات آموزشی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *